کیوآرگرافی چیست؟

کیوآرگرافی چیست؟

همه چیز درباره QR Code:

 کیوآرگرافی نسل جدید بارکد های دو بعدی  یعنی QR  کد یا کد QR  است.
QRCODE  که مخفف Quick Response Code  و به معنی کد پاسخ سریع می‌باشد در سال ۱۹۹۴ در ژاپن ابداع گردید. درمقاله تاریخچه و معرفی کد QR  توضیحات کاملی در خصوص آن ارائه شده است.
 این نوع بارکد ها به واسطه قابلیت اسکن توسط گوشی های همراه هوشمند,  اطلاعات را به مخاطب ارائه می دهند.
 کیوآرگرافی،  همانگونه که از نامش پیداست ظاهری گرافیکی داشته و تنها نقطه اشتراک آن با کیو آر کد های رایج از   بعد ظاهری، داشتن سه چشم بزرگ در گوشه های آن است. شاید جالب باشد که کیوآرگرافی را در مقایسه با کیو آر کد های رایج به OLED در مقایسه با تلویزیون های سیاه و سفید قدیمی تشبیه نماییم.


کیوآرگرافی  از نظر ظاهری به دو دسته تقسیم میشود:

1)  شفاف یا ترنسپرنت
2) گرافیکی یا هنری


 کیو آر گرافی شفاف یا ترانسپرنت

 در این نوع،  شما می‌توانید پیکسلهای کیو آر گرافی یا کیوآرکد را به صورت شیشه‌ای درآورده و در زمینه یا بک گراند بارکد، عکس یا لوگو دلخواه خود را به طور واضح نشان دهید.  این تکنولوژی به شما امکان بهره‌مندی از کیوآرکد و عکس پس زمینه را بطور همزمان هدیه می‌دهد.


 کیوآرگرافی گرافیکی یا هنری

 این نوع از کیوآرگرافی با قابلیت و انعطاف بالایی که دارد به شما اجازه می دهد شکل و رنگ چشم ها و پیکسل های ساختاری کیو آر کد را به طور دلخواه خود تغییر داده  و آنها را متناسب با سلیقه، رنگ و نوع کار خود تغییر دهید.  قابلیت درج لوگوی سازمان یا شرکت خود در قلب کیو آر کد از قابلیت های دیگر کیو آر گرافی هنری یا گرافیکی است.

با بهره گیری از فناوری کیوآرگرافی می توانید به  کیوآرکد خود هویت انحصاری واختصاصی و زیبایی خاصی بدهید.

پژوهشها نشان می دهد تمایل مخاطب به اسکن کیوآرگرافی حداقل پنج برابر بیشتر از کیوآرکد می باشد.

انقلابی در محتوا

کیو آر گرافی از نظر محتوایی،  قابلیت ها و مزایای بسیاری را دارا میباشد:
  تنوع در محتوا و تناسب با نیاز
 کیو آر گرافی برخلاف کیوآرکد های رایج می تواند انواع مختلفی از اطلاعات را به صورت های فیلم،عکس، متن، فایل و…  بدون محدودیت در خود جای دهد.این ویژگی یعنی تبدیل صفحات کاغذ و تابلوهای تبلیغاتی رایج به تبلیغات و صفحات چندرسانه ای.
 بر این اساس می‌توان متناسب با نیاز سازنده، صفحات تخصصی را در کیو آر گرافی جای داد. به زبان ساده،  مخاطب یا اسکن کننده کیو آر گرافی با اسکن انواع مختلف کیوآرگرافی می تواند به اطلاعات کارت ویزیت، اطلاعات محصول، نقشه راهنما و هر نوع اطلاعات تخصصی دیگر به صورت چند رسانه ای و فقط با یک اسکن دست پیدا کند.

 قابلیت به روز رسانی و ویرایش

با این قابلیت، کیوآرگرافی، یکبار طراحی و چاپ می شود  و در صورت لزوم،  اطلاعات درون آن ویرایش شده و به روز می گردد.  این ویژگی مهم علاوه بر حذف هزینه چاپ مجدد ، از مصرف کاغذ و ایجاد زباله، جلوگیری و به سبز ماندن زمین کمک شایانی می کند.


 ثبت آمار و پایش لحظه به لحظه

دارنده کیو آر گرافی پویا،  با مراجعه به صفحه اختصاصی خود در سایت کیو آر گرافی دات کام  انبوهی از اطلاعات آماری را مشاهده خواهد نمود این اطلاعات، شامل تعداد اسکن کیو آر گرافی مورد نظر، زمان اسکن به صورت دقیق،  مکان اسکن با رصد بر روی نقشه و حتی نوع دستگاه موبایل اسکن کننده می باشد.
 با این قابلیت، مدیریت کمپین های تبلیغاتی، به صورت دقیق و علمی امکان پذیر می گردد.
 به طور کلی،  فناوری کیوآر گرافی،  یک فناوری سبز، دوستدار محیط زیست، تسهیل کننده، کاربردی، کم هزینه و حتی رایگان، عمومی، مدرن و امروزی و در یک کلام، یک استاد همه کار است.

تفاوت‌های کیوآرگرافی و کیوآرکد را در مقاله برتری مطلق کیوآرگرافی نسبت به کیوآرکدهای رایج بخوانید.


نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *